2010. augusztus 27., péntek

California sunshine


Legutobb meg Phoenixbol irtam. Azota atszeltuk a sivatagot, s Californiaba ertunk.

A Colorado folyot atlepve (valahogy mindig az utunkba keveredett:) ertunk ebbe az allamba. A taj sokban hasonlit Arizonara: sziklas hegyek, sivatag, kaktuszok, keves zold. A meleg is szinte ugyanaz. Az ut legkemenyebb vezetos szakasza volt ez: a 10-es uton nyilegyenesen atjonni tobb 100 km-en keresztul Arizonabol Californiaba.

A taj sok titkot rejt. Az idojaras is. Az eg mar Phoenixben eleg haragos volt, Californiaban pedig csak ugy szorta a villamokat a hegyek mogott. Fenyes nappal, napsutesben. Aztan a radioadas megszakad es figyelmezteto uzenet hangzik el: aradasok varhatoak. Itt, ahol vizet sem latni? Talan a hirtelen jott eso mossa el az utat? Vegul megusztuk a katasztrofa-jelenetet, de ott lebegtek elottunk az itt jatszodo katasztrofafilmek. Aramszunet, vizhiany, ez eleg kozel all ehhez a videkhez.

Californiaban a Joshua Tree Nemzeti Parkot (lsd kep)neztuk meg eloszor. Ez a Mojave es a Colorado sivatagok kozott fekszik. Autoval atszeltuk, ugy volt, hogy valahol kempingezunk, de annyira kihalt volt a taj, hogy vegul a civilizacio mellett dontottunk es egy ut melletti motelben aludtunk.
A park a Joshua Tree-rol kapta a nevet. Ez a fa egy cserjeve novekedett yucca palma. Persze rajta kivul voltak mas novenyek is, foleg kaktuszok, kisebbek, nagyobbak. Meg allatok is, pl. talalkoztunk sivatagi nyullal, hatalmas sassal. Azert jo volt elhagyni a kietlen tajat es beerkezni az emberek altal lakott varosba.

Volt egy meglepi is az uton: a Pioneer Town. Ez egy eldugott helyen van, netes ajanloban Kata kinezete, de mivel nem volt rajta a terkepen nem sok esely volt megtalalni. De veletlenul epp mellette mentunk el. 1946-ban filmdiszletnek epitettek fel. Egy eredeti cowboy-western varoska bankkal, bortonnel, pubbal, hotellal. Neh0any hazban elnek, mashol muhely vagy uzlet mukodik. Tobb mint 100 filmet forgattak itt, manapsag foleg reklamokhoz es videoklippekhez hasznaljak.
Itt egy pelda, Ice Cube (amerikai rapper) nemreg keszult videoklipje, amiben feltunik L.A., Hollywood es a Pioneer Town is. A zeneert nem vallalok felelosseget.
http://www.youtube.com/watch?v=qUJnv-S2CoM&feature=related

Aztan lassan elertuk Los Angelest, a vegcelunkat. 100 merfolddel korabban mar az elovarosok leteroi jottek a fouton, s 5 (!) sav vezetett be innen a varosba. L.A. tipikus megapolisz, van felhokarcolos belvarosa, s egy sor ismert kulvaros. Mi Hollywoodot vettuk celba.

Hollywood Boulevard, tomeg, turistak, csillagok, ahogy a nagy konyvben meg van irva. Hatterben a Hollywood felirat a hegy oldalaban, az eloterben rengeteg ajandekbolt, etterem, szorakoztato hely. Sok is volt a zajlasbol, az emberekbol. Meg is allapitottuk, hogy itt mar nem olyan kedvesek, kozvetlenek a nepek. Mufurcak, durvak. A kepen kilatas Hollywoodbol a belvarosra.

Hollywoodbol az oceanhoz hajtottunk szallast keresni. Utkozben Melrose, Beverly Hills, az itteni milliomosok lakhelye. Megalltunk kertes hazakat nezegetni. Zold gyep, fasor, a rozsakat a mexikoi kertesz igazitja, az udvaron luxusautok allnak. Azert hosszutavon engem nyomasztana ez a legkor.
A tengert Santa Monicanal ertuk el. Hatalmas setanyok, rengeteg ember, utban a partra strandolni, szorfozni. Aztan Venice, meg mindig part, de mar hippisebb, lepukkantabb. Az altalunk kinezett hostel telthazas, a masik lepattant, draga. Igy vegul egy motelt alkudunk ki magunknak, tavolabb a parttol.

Este megvalunk a kis autonktol. 1800 merfoldet tettunk bele 9 nap alatt, benne laktunk, eltunk. Most ket nap auto nelkul.

Ma szombat, utolso elotti nap. Busszal jovunk be a varosba, Santa Monican akarunk az oceanban megmartozni. A buszon csak szines arcok: feketek, spanyolok, indianok, azsiaiak. Mennek munkaba, suliba. Mi vagyunk egyedul feherek. Fura erzes. A parton kod fogad, elvileg delutanra feloszlik. Csipos szel, itt mar nincs 40 fokos hoseg. Meg egy nap, s visszaterunk a hetkoznapokba.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése