2011. augusztus 20., szombat

Azsia Amerikaban

Azt gondolnank, hogy Kina, India, vagy ugy Azsia osszessegeben csak a 20.szazadban kezdte elerni a fejlett nyugati vilagot? Teves megallapitas! Az aranyaso falvakba mar a 19.szazadban erkeztek kinai vendegmunkasok, akik szorgalmasan dolgoztak a feher munkaltatoknak. Japan pedig a 20.szazad elejen adott engedelyt az allampolgarainak, hogy kivandoroljanak. A jobb lehetosegek eremenyeben ezrek jottek Amerikaba, ahol sajat uzlettel, vagy hivatassal hamar beilleszkedtek az Ujvilagban.

Egy hatborzongato helyen jartunk a Sierra Nevada volgyeben. Nem gondoltam volna, hogy epp Amerikaban fogok egykori lagert megtekinteni. Manzanar a neve annak a ma mar csak nehany epuletbol allo internalo tabornak, ahol a 2. vilaghaboru alatt tizezer japan szarmazasu amerikai elt. A Pearl Harbor-i tamadas utan az USA elnoke hozott egy rendeletet, mely alapjan mintegy 11o ezer japan-amerikait koltoztettek "onkentesen" ilyen taborokba. Kaliforniaban Manzanar volt az egyetlen ilyen tabor. Az egykori kozossegi epuletben ma muzeum mukodik, egy nagyszeru dokumentumfilmet lattunk itt, amely kepekkel, egykori tevefelvetelekkel, s itt lakok mai nyilatkozataival mutatja be ezt a nem mindennapi lakhelyet. Az ide kerulo japanok nem is japanok voltak. Legtobbjuk mar Amerikaban szuletett, angol volt az anyanyelvuk. Sajat lakasukbol hatalmas barakkokba kerultek, kozos furdoket hasznaltak. Gondozott varosokbol erkeztek a pusztaba, ahol nyaron 40 fok koruli a homerseklet, telen ho boritja be a tajat, s mindig fuj a szel. De kepesek volt itt nehany evet tulelni, sot viragzo kerteket letrehozni. Aztan a haboru utan mehettek vissza ki hova tudott, majd egy erdekes fordulattal Reagan elnok a 80-as evekben anyagi karpotlassal probalta feledtetni a multat.

A japanok elkulonitesevel a belso lazadast, kemkedest akartak az amerikaiak elkerulni. A valosag viszont igazolta, hogy az itt elo japanok nemhogy szabotaltak volna, hanem a taborban elok fiai maguk leptek be az amerikai hadseregbe...

Egy nagyon jo Benjamin Franklin idezetet talaltam a tabor muzeumaban:
"They that can give up essential liberty to obtain a little temporary safety diserve neither liberty nor safety.", ami magyarul:
"Azok, akik a biztonsagert cserebe kepesek rovidtavon a szabadsagot felaldozni, sem szabadsagot, sem biztonsagot nem nyernek."

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése