2011. augusztus 17., szerda

Aranyasok nyomaban

Utunk soran elore nem tervezett modon sorra aranyasok nyomaira bukkantunk. California az egyik utoljara benepesult amerikai allam, a legnagyobb emberroham a 19. szazad masodik feleben erkezett ide, ekkor is leginkabb az arany es ezust nyomaban.

A kopar hegyoldalakbol tobb millio dollar erteku aranyat termeltek ki nehany ev alatt. A banyatulajdonosok meggazdagodtak, az europai es azsiai bevandorlok pedig megalapoztak a tengerentuli eletuket. Aztan a helyszineket elhagyva emberibb videkre koltoztek, s maguk utan hagytak a banyakat, hazakat, telepuleseket. Jonehany szellemvaros (ghost town) bujik meg a hegyek kozott. Mi egy 3 varosbol allo videkre mentunk, az egyik neve nem veletlenul Johannesburg, a nagy afrikai banyavaros utan. Amikor az arany jut eszunkbe, csillogas, gazdagsag, jolet lebeg a szemunk elott. Most kepzeljuk el ennek az ellentetet: osszetakolt viskok, rozsdas banyagepek, kopar, zold novenyzet nelkuli telepulesek - ez a jelen. Ahol egykor tizezrek eltek, most talan talalunk nehany lakott hazat, vagy uzletet, akik a fotozasra idelatogato turistakat probaljak kiszolgalni. Fotozasi szempontbol en nagyon birtam ezt a tajat. Az egyik legfurcsabb latnivalo egy olyan regi kaliba volt, melynek oldalan a legkondicionalo gep szellozoje volt rogzitve, tetejen pedig tv-antenna allt. Hiaba, megha elettelen is, de akkor is van nyoma a civilizacionak itt.

A tavaly meglatogatott arizonai Jerome szellemvarosaban rezet banyasztak egykor, jo volt ezutan aranymezokon jarni. Bar aranyat nem talaltunk, erdekes elmenyeket annal inkabb. Egy Mariposa-ban (ez spanyolul pillangot jelent az itteni pillangovandorlas miatt) egy helyi muzeum bemutatja a banyaszok eletet, azt ahogyan a puszta preribol elo varoskat varazsoltak arra a par evre, amig "kifosztottak" a teruletet. Lehet, hogy ez a jovoje a most meg fejlodo videkeknek? Kitermelunk, aztan elvonulunk? Eleg pesszimista jovokep, foleg ha lesz meg hova elvonulnunk.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése