2011. augusztus 20., szombat

Csodakastelyok


Ket olyan kastelyrol irok, ahova ugyan nem mentunk be, viszont megis emlitesre erdemesek, sot, nem lehet kihagyni oket.

Az oceanparton eszaknak autozva San Simeon kozeleben a hegyekben talalhato a Hearst Castle. A milliardos sajtomagnas Hearst (Pulitzer vetelytarsa) tobb evtizedig, szinte egesz elete soran epittette ezt az epulet-egyuttest, ahova ismert hollywoodi szineszeket, sztarokat hivott nyaralni, vagy eppen jelmezes vacsorakra es vadaszatokra. Mintaul vette a klasszikus gorog epuleteket, gotikus templomokat, romai mozaikokat. Egymas mellett van itt tobbfele stilus, s ezernyi draga anyag. Klasszikus hofeher gorog noi szobrok, vilagoskek mozaikkal kirakott medencek es szokokutak. Akkora volt a tomeg, hogy orakat kellett volna varnunk a bejutasra. Igy ehelyett egy kisebb kiallitast neztunk meg errol a nem hetkoznapi helyrol.

A masik kastely San Joseban talalhato, a Winchester House agy 160 szobas, tobb mint ezer ablakos, folyamatosan epulo haz. Tulajdonsa Mrs. Winchester (a fegyvergyarto Winchester ozvegye) unalomuzesbol sosem hagyta abba az epitkezest. Szellemkastelynak is nevezik, mert a tulajdonosno attol tartott, hogyha abbahagyja az epitest az itt lako szellemek nem hagyjak beken. Igy epitett sehova nem vezeto lepcsoket, titkos ajtokat, s egyeb rejtett titkokat a hazaba.

Erdekes volt ezeket a kastelyokat megnezni. Amerikaban nincsenek grofok es kiralyok, nincsenek evszazados epuletek. Viszont vannak par ev alatt meggazdagodott gyartulajdonosok es iparmagnasok, akik vagyonukat es oruletuket az europait utanzo kastelyok es csodapalotak epitesere aldoztak. Nekem azert tovabbra is inkabb az europai hagyomanyok jonnek be.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése