2016. november 24., csütörtök

Pro bono


Pro bono, vagyis önkéntesség. Olyan sokat írtam már erről.
Két önkéntes tevékenység határozta meg az eddigi életem.
Gazdagrét, Református Gyülekezet.
CTP, ösztöndíjprogram.

S hogy jön ehhez Bono, a U2 zenekar frontembere?
Hát pro Bono ő is.
Részletek a lenti interjúban vele.

Interjú Bono-val

Aki pedig azt szeretné megérteni, miért kellett nekem egykor, s miért kell ma Amerikába mennem, az nézze és hallgassa a lenti zenét.
Mert a világ nem csak az, amit látunk, amit életünk végéig élünk.
Mert nem egyénileg rólunk szól az élet, hanem másokról, közÜGYekről.
Hálaadás napja egy csodálatos nap (Beautiful Day).
Adj hálát.

U2 - Beautiful Day

"Nem ti választottatok ki engem, hanem én választottalak ki, és rendeltelek titeket arra, hogy elmenjetek és gyümölcsöt teremjetek, és gyümölcsötök megmaradjon, hogy bármit kértek az Atyától az én nevemben, megadja nektek." (János evangéliuma 15:16)

Hálaadás

Ma van hálaadás ünnepe Amerikában.

Én is hálát adok mindenért, amim van.
S próbálom nem azt nézni, amim nincs, ami hiányzik, vagy, amit a jövőtől remélek.
Próbálok a jelenben élni, elégedettnek lenni és optimistának, pozitívnak.
Nem könnyű, de ha van, aki odafentről segít, akkor megy.

Boldog hálaadást!
Happy Thanksgiving!


S itt egy video Gazdagrétről, mely megmutatja, hogyan adnak hálát a közös munkáért a lelkészeink. Akikért pedig mi vagyunk kimondhatatlanul hálásak!



2016. november 12., szombat

Három a kislány, vagy négy

Nemrég 3+1 balatoni leány kirándulásáról írtam. S most újra 3+1 lányról írok. Anno napfényes és melengető szeptember volt, most már hűvös, de még esőmentes október. Ezért még tudtunk a napsütöte udvaron töltődni, no meg a házon belül parallel fűteni, átmelegedni, vacsorát varázsolni, meg sült almát.


A mostani esetben a 3 magyar lányhoz egy holland hölgy csatlakozott, aki életének már nagyobbik részét magyar földön élte, ezért akár tiszteletbeli magyarnak is nevezhetnénk. Ő volt a plussz 1 a csapatban. Anne-Marie mosolyával és pozitív hozzáállásával erősítette a bizonytalan "fiatalokat", minket. S paparazziként megörökített néhány pillanatot az együttlétünkből.


Köszönöm a balatoni lányoknak, hogy mindig várnak, szívesen látnak, vagy szívesen találkoznak, jönnek, beszélgetnek, sütnek, főznek. S köszönöm a holland-magyar barátnénk mosolyát, hitét, támaszát, hogy ő sosem adja fel, s csakazértis Magyarországon építi Isten országát. Az ő személyes-szakmai honlapját itt lehet megnézni: www.annemariekool.org. Volt részem a weboldal kialakításában:)


Kertész leszek...vagyok

Lehet, hogy őseim földműves ill. földnélküli zsellér vére teszi, de nem tudok elszakadni a földtől. Akkor sem, ha nagyvárosban lakom, s lakásom, szobám a föld felett lebeg.


Igyekszem növényeket csempészni a lakásba, az erkélyre, ezekről fotókkal már többször is beszámoltam. A "zöldesítésben" még az sem zavar, ha nem a saját tulajdonomban lévő területen "dolgozok". Birtokba veszem a közterületnek nyilvánított lépcsőház elejét (erről is írtam már), aztán a szomszéd lépcsőház, meg a kettővel odébbi lépcsőház előkertjét is. S mindjárt át is érünk az út túloldalára, vagy az utca végére. Csak néhány hasonlóan lelkes és szorgos kéz kell.

Aztán egyik fáradt szombat délelőtt találtam is szorgos kezeket, mármint a sajátomon kívül is. Kép sajnos nem készült a munkálatokról, mivel a munkával és nem annak megörökítésével voltunk elfoglalva. Mivel már október vége volt, s közeledtek a hideg napok, még utoljára tudtunk kicsit a nap fényében megfürödni, s a növényeket a téli időszakra felkészíteni.


Elsődlegesen a rózsák visszametszése volt a feladat. Igen, nincsen rózsa tövis nélkül, a tövis pedig szúr. Még akkor is, ha kesztyűvel és vastag ruházattal védekezünk ellene. Végül harci sérülésekkel és néhány szálkával a kezünkben távozunk. A szépségért meg kell harcolni, a növények szépségéért is.

S mi harcoltunk. A rózsák után kedvet és motivációt kapva a bokormályvákat, majd az orgonákat vágtuk vissza. Igen, az elvirágzott, elszáradt virágfejeket le kell vágni, hogy jövőre a megerősödött száron nőhessen új virág, még több virág.

Ha már a kertben voltunk és erős férfikéz is akadt, akkor e nem mindennapi lehetőséget kihasználva ásót ragadtunk (vagy legalábbis a férfi kezébe adtuk), s megszabadultunk egy félig kipusztult és kidőlés alatt álló tujabokortól.


A jövőre is gondolva két virágos bokrot kiszabadítottunk az elnyomás alól, s a "szűkös" (vagy inkább beszűkült) budapesti előkertből a tágasabb balatoni kertbe telepítettem át. A mellékelt képek a beültetés helyét, idejét örökítik meg. Ha valakinek felesleges energiája van, legközelebb csatlakozhat. Ásni, kapálni, metszeni, ültetni - egy kertben mindig akad feladat.

S akit még érdekel a "kert" téma, hallgassa meg, vagy olvassa el a gazdagréti prédikációk közül ezt:
http://www.gref.hu/hu/igehirdetes/teremtes/az-elo-bolygo/

2016. november 6., vasárnap

Állatkerti etetés

Olyan jó volt az előbbiekben a valós állataimról, a kertben lakó "állatkertemről" beszámolni. Be kell vallanom, hogy a valós, fizikailag kézzel fogható állatkert mellett létezik egy virtuális, fizikailag megfoghatatlan és felfoghatatlan állatkert is. Eme állatkert létezésére jóbarátom, Szilvi döbbentett rá, mikor a saját állatkertjéről kezdett mesélni hónapokkal ezelőtt...

Anno ámulattal figyeltem, hogyan tud barátném egy bérelt emeleti lakásból egy egész állatkertet irányítani. Aztán eljött az idő, amikor én is állatkerti főigazgatóvá, állatidomárrá váltam. És ez nem mese. Azon vettem észre magam, hogy sok-sok vadállat vesz körül, hím majmok, akik a ketrecen belül egymást kerülgetik, rázzák a rácsot, s követelik a kaját. De nem képesek a ketrecajtót maguk kinyitni, elfordítani a zárat, ami nincs kulccsal vagy lakattal lezárva. Bent ülnek, s időről időre követelik, ami nekik jár.

S akkor mit tehet az ember lánya? Hát állatkerti etetésbe kezd. Azt adja, amilye van. Dob egy-két banánt (mert a banán tápláló, könnyen elfogyasztható és köztudottan szeretik a majmok), aztán várja, hogy elhallgassanak az állatok.

De azok nem hallgatnak, újabb banánt követelnek. Akkor dob újra, az utolsónak szánt banánt, de a "marha" majma képtelen az odadobott plussz banánnal mit kezdeni. Csak nézi, felbontani se tudja. Aztán felbontom neki és a kezébe adom.

Nézi-nézi, hogy akkor most ezt megegye vagy ne. Mert a hasa már tele van, de valamit még mindig szeretne, valamire még mindig vágyna, csak nem biztos, hogy a banán az. De hát ugye a majmok beszélni nem tudnak, így nem képes elmondani, érthetően megfogalmazni, hogy mit is szeretne az embernőtől.

Aki nem  érti a fenti mesét, annak ajánlok a figyelmébe egy zenét és egy előadást:

Ákos - Majom a ketrecben

Philip Zimbardo - A férfiak hanyatlása




A két cica meséje

A két cica meséje tavaly kezdődött, amikor megvettük a balatoni házunkat. A májusi felújítás során kiderült, hogy a házzal és az udvarral együtt sok-sok állatot is kaptunk.


Legelőször a reggel csivitelő madarakra figyeltünk fel. Sokan voltak és hangosak, nem lehetett nem észrevenni őket. Aztán előkerült egy vörös cica. A komposztra kidobott maradékokra kezdett rájárni. Gondoltam, háziasítjuk a kis "vadmacskát", így külön edényt tettünk ki neki a felújítás alatt álló ház bejáratához a napi ételmaradékkal. A cica alázatosan jött, evett, majd eltűnt. Mígnem egy napon hozott magával még egy cicát. Egy nagyobbat, világosabbat.
Később kiderült, hogy az első cica a lány, a második, a nagyobb a fiú.



Miután elkészültünk a házzal, tavaly nyáron sok időt töltöttünk a kertben. A két cica is. Már nem az étel miatt jöttek, hanem egyszerűen szerettek az emberek, a mi közelünkben lenni. Alighogy kitettük a kerti bútorokat, máris elfoglalták méltó helyüket a székeken és puha párnákon. Ha megérkeztünk, még az autóból sem kellett kiszállnunk, máris a kapuban teremtek. Vártak minket, s amíg távol voltunk "őrizték" a házat. Cserébe sok-sok finomságot kaptak, s a szomszéd néninek hála még akkor is tartott a kényeztetés, amikor távol voltunk.



Ahhoz képest, hogy alapvetően "kutyabarát" embernek tartom magam és nem igazán szerettem a macskákat, mostanra igencsak megbarátkoztam velük. Sőt: a család, a ház, a kert részévé váltak. A reggeli ébredés után az első dolgunk, hogy kinyitjuk a bejárati ajtót és a két kis naplopó, haszontalan macsek máris ott terem és várja a nekik járó falatokat.

Az elmúlt egy év alatt sikerült kiismerni is a két cicát. Állatorvosi segítséggel rájöttünk, hogy tavalyi ellésből származnak, vagyis épp egyidősek a házzal. Azt, hogy honnan jöttek, nem tudjuk. De, hogy nagy túlélők, az biztos. Kismacskaként kezdtek nálunk falatozni, nem voltak kényeztetve, lakásba szoktatva, ám mégis túlélték a telet és nem fagytak meg, s éhen sem haltak.
A megfagyás ellen vastag bundát növesztenek, s a kert, a bokrok, a melléképületek védett zugaiba húzódnak. Az éhenhalást pedig a mi, a szomszéd néni és néhány kósza egér és kismadár közreműködésével kerülték el. Jelentem: másfél év után is élnek és virulnak.


Ahogy telt az idő és növekedtek a macsekok, megfigyeltük a köztük lévő különbségeket is. A fiúmacska nem véletlenül nőtt hatalmasra: gyakorlatilag eleszi a kaját a lánycica elől. Ezért külön tálban, külön odafigyelve etetjük a cicalányt, hogy neki is jusson a közös étekből. A fiúmacska sokkal sunyibb, bájolgó, eléri, hogy hamarabb vegyék őt észre, őt simogassák, ne a másikat. Szemtelenebb és az ételért is kuncsorog, akkor is ha nem kap az embereknek szánt falatokból.

Ezzel szemben a lánycica alázatosan kivárja a sorát az etetésnél, sőt előre engedi a fiút. A simogatásért se tülekedik, de ha kap, azt hangos dorombolással megköszöni. Sokáig nem tudtuk, hogy vajon a lánycica a fiú anyja, testvére, vagy felesége? Valószínűleg mindhárom egyszerre.
Számításaink szerint egyidősek és egy alomból származnak, vagyis testvérek. Viszont a lány hozta ide a fiút, ő szerzett neki kaját, s ő az aki átengedi az ételt még most is, vagyis anya. De a lány az, aki kihordja a másik magzatát, korán szül, elvetél, s mégis felépül, vagyis feleség. Hogy is van ez?


A cicáknak nincs nevük, ki így nevezi őket, ki úgy. A szomszéd néninél a fiú Falánk. Nálam ő Bandita, Kandúrbandi, Bandi. A szomszéd néninél a lány a Kicsi. Nálam ő a Cica, Cila, Cicoma.

A mesének folytatása következik (:-)