Duna völgye Dürnstein városánál (Dunakanyar, hajó, városfal, szőlő)
Fő célállomásunk Krems volt. Itt tanul Dani, a helyi Fachhochschule IMC angol nyelvű üzleti képzésén. Maga az egyetem épülete is jól példázza ennek a nagymúltú városnak a történelmét: az egyik épület ultramodern üvegfalú, teljesen átlátszó, mig a másik egy régi barokk piarista rendházból lett kialakitva, ahol az előadótermek a boltozatos pincében sorakoznak...
Egyetem, pince, előadótermek
Krems is ilyen vegyes: egyszerre modern (lakótelepi lakásokkal) és patináns (macskaköves utcákkal és középkori épületekkel). Nekem azért a történelmi városrész tetszett inkább. A városnak kb. 20 ezer lakosa van, de a tanév során több ezer diákkal növekszik meg a létszám. A Duna partján elterülő település nagy múltra tekint vissza.
Krems történelmi belvárosának kapuja: Steiner Tor
A legszebb látkép a dombtetőn magasodó gótikus templom előtti teraszról tárul elénk: több templomtornyot, össze-vissza cseréptetős házakat, kis udvarokat látunk, melyek között kiegyensúlyozottan és békésen élnek a helyiek. Szerencsénkre ezen a hétvégén épp nemzeti ünnep volt, igy az elegáns sétálóutcán a bezárt üzletek kirakatát csodálhattuk meg, s nem tudtunk semmit sem vásárolni.
A gótikus piarista templom barokk oltára
Kremstől 14 km-re keletre Grafenegg kastélyát néztük meg. A település gyakorlatilag a kastélykertet és az abban lakó 50 lakost jelenti: a kert közepén áll a soktornyú neogótikus kastély, s annak keritésénél a régi uradalmi épületekben most albérlők laknak. Nekünk volt szerencsénk az egyik ilyen házban vendégeskedni, s hát nem kifejezés, ha azt mondom, beájultunk a ház ablakából elénk táruló kastély látványától.
Grafenegg kastélya
A kertben egyébként van modern szabadtéri szinpad, ahol nyáron koncerteket adnak, van itt kis tó, a grófi család kedvenc kutyusainak a temetője, kortárs művészek szoborkiállitása és még sorolhatnám. Ja, és Balázs talált egy négylevelű lóherét, mire én is találtam egyet. (Az összes többi háromlevelű volt:)
Kremstől néhány kilométerre nyugatra Dürnstein városa varázsolt el teljesen minket. Végig a Duna mentén vezet az autóút, illetve a sportosabbaknak bicikliút is van. A város neve "száraz követ" jelent, utalva a homokkőre, amire a település és a szőlősök épültek. Miközben itt jártunk, a Dunán egymást váltják a kirándulóhajók és hatalamas úszó hotelek.
Dürnstein városa
Kilátás Dürnstein városára a várdombról
Hol vár állott, most kőhalom
A várromtól teljes pompájában csodálhatjuk meg a Duna kanyarulatát, a folyóvölgy szőlőlugasait, és a város tornyait. Egészen Kremsig ellátni innen. Az erdő ezerszinű, a fák sokszinű lombja közül édekes sziklaképződmények emlekednek ki: ezek a sziklamászók kedvenc helyei, jó néhány extrém túrázót láttunk épp felfelé kapaszkodni.
Dürnstein "száraz sziklái"
A Duna mentén nyugatnak haladva még egy sor mesés városka következik. A túloldalt kevesebb település van, mivel ott meredekebb a hegy, de éppen ezért egy-egy magányos kastélyt és várat látunk a dombtetőn vagy a folyóparton.
Utolsó állomásunk Melk, ami a Duna túlpartján található, egy hid vezet át a város fő nevezetességéhez, a hatalamas bencés apátsághoz. A szépen felújitott barokk épületet turistacsoportok keresik fel. Mi a kertjében és belső udvarában sétáltunk egy rövidet. Legközelebb egy egész napot kell erre a látnivalóra szánni.
Melk, bencés apátság, naplemente előtt
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése