2011. június 29., szerda
Bal-eset
2011. június 27., hétfő
Afrika 2.
Marketing vs. PR
2011. június 24., péntek
Cleveland "magaslatai"
Monszun
Most épp aprószemű, szitázó eső hull, így nem nagyon kell a füvet öntözni.
Ez Ohio, mondják a helyiek. Több időjárási front találkozik itt: északról jönnek a kanadai hideg frontok, délről a déli meleg, s keletről az óceáni. Szinte akadály nélkül találkoznak itt, jó kis időjárási káoszt okozva. Thunderstorm, az egyik első szó, amit itt megtanultam. A rádióadók megszakítják adásukat, s jelzik, hogy éppen melyik városban, melyik főút mentén halad a vihar, s mikorra vonul el. Hol lehet vízátfolyásra, áradásra számítani s hasonlók.
Hát a téli havak után nem gondoltam volna, hogy ilyen nyarunk lesz s visszavágyok a párás melegből a hűvösbe.
2011. június 19., vasárnap
Idénygyümölcs
2011. június 17., péntek
Palferi
Pál Feri neve fogalom. Hallható a rádióban, látható a tévében, könyve kapható a könyvesboltokban, több cikk jelenik meg róla az újságokban. De mit tud ő, ki is ő?
Katolikus pap, pszichológus. De a pályája nem volt ennyire egyértelmű. Profi atlétaként, s jóképű fiatalként családos életre készült, majd a teológia elvégzése és felszentelése után kezdett a pszichológiával foglalkozni. Több mint tíz éve tartja hetente előadásait a Pázmányon, az előadóterembe időben kell érkezni, hogy helyet kapjunk. Főleg az önismeret, a kapcsolatok, a párkapcsolat, a család témaköreit járja körül.
Jómagam egyszer hallottam élőben, magával ragadó az egyszerűség és életöröm, ahogyan lelki problémákról beszél. Azoknak, akik nem hallották előadásai elérhetőek, lentebb csatolom a honlapot. A tapasztalatait könyvben is kiadta, nemrég kölcsön kaptam, s okosodtam is belőle. A függőségtől az intimitásig a címe, azonban nem kizárólag a párkapcsolatról, hanem a családon belül, illetve a baráti kapcsolatokról is szól. Érdekesen összegzi, hogy mi is akadályoz meg minket az őszinte, közeli kapcsolódástól, hogy milyen függőségeink, függéseink vannak, amik miatt nem tudunk feltételek nélkül szeretni és elfogadni.
Jó hallgatást és olvasást!
2011. június 14., kedd
Amerikai munkapiac
Az amerikai munkaerőpiacról mindig is tudtam, hogy eléggé piaci alapon működik. Ha a gazdasági helyzet, a menedzsment döntése úgy hozza, akkor egész ágazatokat építenek le, vagy helyeznek át másik államba, országba. Itt nincs kötelező végkielégítés: az alkalmazott örülhet, hogyha felajánlják, költözzön a munkahelyével együtt egy másik városba. Vagy ha nem, marad itt, munka nélkül. Az amerikaiak éppen ezért nagyon rugalmasak: ahová a szakmájuk, karrierjük, munkájuk szólítja őket, mennek, csomagolnak, s nem is egyszer. Van akinek lételeme a költözés, nem kötödik sehová és senkihez, csak megy a feladat után.
Az itteni munkaerőpiac másik sajátossága, hogy nincs állami gondoskodás, kötelező nyugdíjjárulék, vagy éppen betegbiztosítás. Az embereknek magukról kell gondoskodni, saját maguk után fizetni a járulékokat a különböző biztosítóknak. Jobb cégeknél, hosszabb alkalmazás után azért előfordul, hogy a cég is hozzájárul a betegbiztosításhoz, vagy a nyugdíjhoz. De az egészségügyi költségek egy részét még így is a beteg fizeti, ingyenes ellátás nem létezik.
Szóval bizonytalanság és versenyhelyzet van, s ehhez a helyiek nagyon jól alkalmazkodnak.
2011. június 9., csütörtök
Templomkoncertek
2011. június 7., kedd
Bedford
A városka történelmi, hiszen 1837-ben alapították. A főútca üzletsorának téglaházai ezt a régi időt idézik. A városközpontban a park közepén katonai emlékmű, mellette a régi városháza (ami ma helytörténeti múzeum), a legrégebbi templom, s egy cifra palota, az egykori malom tulajdonosának a háza áll. A város nem elitkörnyék, ám mégis rendezett, zöld. Lakosai lokálpatrióták. A recesszió miatt itt is sok az eladó ház (s hihetetlen, de az otthoni árakon lehetne itt egy rendes kertesházat kapni), meg sok a beköltöző fekete, de közbiztonsági problémák nincsenek.
2011. június 6., hétfő
Magyar talentum 2.
A hétvégén több helyen is magyarok nyomára bukkantam. Ohio egyik legjobb fagyizója Cleveland déli határán, Richfield-en van. S mint kiderült az egykori farmot egy magyar gazda indította, most a gyerekei működtetik a gazdaságot és a fagyizót, ahová egész messziről járnak a vendégek. Mi is teszteltük, alig tudtunk választani az 5o-féle fagyi közül. Aztán amikor már elégedetten kanalazzuk az adagunkat (itt tejszínhab, forró csokiöntet, pirított mogyoró és meggyszirup jár hozzá) a beszélgetésünkre felfigyelnek a szomszéd asztalnál, s kérdik, honnan jöttünk. Hát, magyarok volnánk, innen a szomszédból. Erre az idős pár női tagja büszkén kihúzza magát: az ő nagyanyja is magyar volt, Csók családnévvel...
Hát ennyire kicsi a világ. Kevés a magyar, de az a kevés jól szétszóródott a világban, komoly fejtörést okozva a többi embernek, hol is van az a Magyarország?
http://www.ted.com/talks/ben_dunlap_talks_about_a_passionate_life.html