Kilátás a Szent György-hegyről, jobbra a Lengyel-kápolna, balra Szigliget kúpja
A Balaton-felvidék hegyei mind vulkáni eredetűek. Gyakorlatilag a Balaton északi és déli partjának kúpjai, domborulatai mind ugyanannak a vulkáni őserőnek az eredményeként jöttek létre. Északon a Badacsonyi-hegység a legismertebb és legkarakteresebb, mögötte van a felvidék több kúpja, így a Csobánc és a Szent György-hegy is. Délen kevesebb a domborulat, itt Fonyód kettős hegye és Balatonboglár dombjai emelkednek ki.
Hegymagas, barokk pince
Oroszlános kút
Elhaladunk az Oroszlános kút mellett, melynek "szájából" a Szent György-hegy forrásvize fakad. Az utunk végig szőlőlugasok és présházak között vezet felfelé. A présházak között vannak romos, elhanyagolt épületek, néhányat pedig épp most kezdtek el felújítani.
Itt már látszik a cél, a csúcs, s a bazaltsípok.
A hegy oldalában kisebb-nagyobb pincészetek termelik a finom balatoni borokat. Az egyik legmodernebb épület és pincészet a Gilvesy, ami mellett épp elhaladtunk.
Aztán egy ponton elérjük a Mennyországot. Így nagybetűvel. Ez a neve a túraösvény melletti egyik aprócska pincének, ahol a fáradt vándort a csodás panoráma mellett szívélyes vendéglátó gazda, háziszörpök és pálinkák fogadják. A Mennyország járművel nehezen, túracipőben könnyebben elérhető.
Kilátás a Mennyországból. Előttünk a Csobánc, lent belvizes "tavak" és a kiindulásunk helye, a Lengyel-kápolna.
A helyi vendéglátónktól megismerjük a Szent György-hegy legendáját. Vagyis, hogy Szent György nem a sárkánnyal harcolt, hanem a saját egójával. Azt kellett legyőznie. Ahogy mindannyiunknak is ez lehetne a legnagyobb kihívás. Nekünk az aznapi kihívás épp a hegy volt. Feljutni a tetejére, majd lejutni róla. Sikerült. Talán a sárkányokat is legyőztük közben, s fent hagytuk az erdőben.
Az erdős részeket elhagyva elérjük a tetőt, ahol éppen teljesítménytúrázók várják a befutókat. Mi is befutunk, még akkor is, ha nem veszünk részt a versenyben. Odafönt ködösen, de azért látjuk a környező hegyek panorámáját.
Aztán emberarcú bazaltsípok, egy egész kőből épült orgonahad mellett ereszkedünk le a hegyről. Ez újra a vulkáni eredetre utal.
Ortodox-kápolna
Emmaus-kápolna
S miért van ennyi kápolna a hegyen, ahol nem is élnek emberek? Hát azért, mert a dolgos szőlőművelők távol a falujuktól, a szőlőben is igyekeztek hálát adni Istennek. S nem mellesleg ezek a kápolnák varázslatos helyeken épültek, ahonnank akadályok nélkül megcsodálható Isten teremtett világának a szépsége.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése