2016. augusztus 30., kedd

Kölcsöngyerek Balatonra jár

A kölcsöngyerkőcök nem csak Mándokra járnak, hanem a Balatonra is. Idén ráadásul már háromszor is együtt lehettünk itt: egyszer tavasszal, majd nyár közepén és most nyár végén.


Miben nyújt többet, mást a Balaton vidéke, mint a mi vidékünk Szabolcsban? Hát egyértelmű: itt van Balaton, s ha hozzá jó idő is jár, akkor nem strandra, medencés fürdőbe megyünk, hanem a partra! A hidegvérű apróságokat ráadásul a hűvösebb idő sem zavarta, boldogan pancsoltak a hatalmas vízben.


Mándokhoz képest itt kevesebb feladat és munka van, így ha ide jövünk a családdal, akkor el lehet feledkezni a tennivalókról. Ráérős reggelek, megrendelt ebédek és szalonnasütés vagy grillezés estére. A bicikli és a talicska volt a két kedvenc közlekedési eszköz, természetesen a piros autóba való ki-bemászkálás után.


Na és itt van két cica! Az otthoni kutyánk nem túl barátságos, így nem lehetett kényeztetni. Az itteni cicák viszont nagyon is kérték a simogatást. Lehetett választani a kislány cica és a fiúcica között, aztán énekelni nekik a Cirmoscicát... Kutyusnak meg ott volt a szomszéd németjuhásza, akinek a kerítésen át lehetett dobni a labdát.


A kert is szabadon bevehető. Nem kell vigyázni, kerülgetni a növényeket. Be lehet bújni a fák ágai alá, lehet szedret szedni, fügét kóstolni, vagy éppen virágot vázába tenni.



Szóval jövőre veletek újra itt! A szülőket nyugodtan hagyjátok otthon!
 

Fesztiválozunk

Ha nyár, akkor fesztivál. Magunk mögött hagyjuk a várost, s a vidéki helyszíneket veszünk célpontba. A megszokott helyszínek helyett furcsa városokban, falvakban, szokatlan helyeken jövünk össze egy-egy koncertre vagy színházi előadásra.


Idén nyáron újra a Balaton volt a fő célállomás, így balatoni rendezvényeket látogattunk meg. Július végén-augusztus elején volt immár a sokadik Művészetek Völgye programsorozat a Balaton-felvidéken. Kapolcson már jártam egyszer, most több év múltán egy hétköznap tértünk vissza a Völgybe.

Kapolcs, Református Udvar

Hőség és zivatar váltotta egymást, s mi a Református Udvarban berendezett Boldogságfüggő tematikájú kiállításra, programokra voltunk leginkább kiváncsiak. Festőművész barátom (www.votin.hu) a boldogmondások alapján számtalan vászonképet és deszkaképet állított ki a taliándörögdi templomban. A kiállítás sajátossága, hogy a deszkákat én szállítottam neki a balatoni kibontott hulladékokból.

Votin Dóra kiállítása

A másik fesztivál a múlt héten volt Zamárdiban. A Strandfesztiválon még nem jártam, a Petőfi Rádió szervezi, így a célcsoport inkább a fiatalabb, populárisabb magyar zenét kedvelők voltak. Meglepően sok fiatal volt, magunkat inkább az idősebb korosztályba soroltam itt. Egy amolyan mini Sziget hangulata volt a partnak: a szabadstrandot ellepték az ételes bódék, a raklapokból épített ülőhelyek.

Pedig mi jók voltunk...

Nappal inkább a parton, a vízben hűsöltek a látogatók, este viszont a fények kigyúltak és óriási felnőtt játszótérré változott a helyszín. Folyamatosan ugrottak bugee jumpigot a bátrabbak, volt aki kötélpályán csúszott, vagy csak éppen gyomorforgató körhintára ült fel.

Strandfesztivál

Mi néhány általunk kedvelt előadó miatt jöttünk. Két-három koncertet céloztunk meg, ám végül jóval többet láttunk, hallottunk. Két nagyszínpadon párhuzamosan zajlottak az események. A Kelemen Kabátban nevű formációt nem ismertem, leszámítva egy slágerüket. Egész jó hangulatot teremtettek. A Kft. régi játékos, persze a Balatoni nyár slágerük nélkül nem telhetett el ez az este sem.

A fő koncert Caro Emerald volt, aki egy holland jazz-swing énekesnő, számtalan zenésszel lépett színpadra és hatalmas tánctérré változtatta a közönséget. Már csak miatta érdemes volt kijönni. A Wellhello csalódás volt, a Halott Pénz viszont igazi meglepetés: amilyen fiatalok, olyan elszántak.

Kilátás Zamárdiból a Tihanyi-félszigetre

A helyszínről meséljenek a képek. Találó idézeteket raktak ki az utak mellé, melyek egy-egy ismert slágerből származnak. A buli után az igazi kihívást a hazajutás jelentette: a hajnali Bagolyvonat járatán nem mindennapi arcokat láthattunk.

Caro Emerald a Szigeten 

Kelemen Kabátban

Halott Pénz



2016. augusztus 23., kedd

Herta Müller Szívjószága

Ez a 41. könyv, amit a "világkörüli utazásom" miatt olvasok el. Hihetetlen, de éppen a szomszédos országok íróit nem ismertem, s nem olvastam tőlük semmit. Így most sorban haladok: már megvolt Szlovákia, Szerbia, most épp Romániához értem.

Herta Müller romániai sváb írónő. A neve alapján nem sejtenénk, hogy Romániában született és élt. 2oo9-ben megkapta az Irodalmi Nobel-díjat. A Szívjószág című műve 1994-ben jelent meg.

A regény címét először Szívjóságnak olvastam. Végülis a Szívjószág sem más: a szívünkben lakó jóságra, a halálunk után is tovább élő jó lelkünkre utal. A mű főhőse egy fiatal lány, akinek még a nevét sem írja le. Nincsenek konkrét helyek és időpontok, rövid történetek, történések felsorolása a regény, melyek valahogyan mégis kapcsolódnak.

A fiatal lány kollégiumban lakik, sváb születésű. A szobatársain és barátain keresztül képet kapunk a 2o. századi román társadalomról, a szocializmus megfigyelő, lehallgató, meggyanúsító korszakáról. Ahol mindenki gyanús és mindenkiről jelentenek. Néha éppen a legjobb barátnő (itt Tereza) a besúgó. Három fiatal fiú, Georg, Kurt és Edgar a lány legjobb barátai, ők is svábok, s ők is többre vágynak, mint korlátok között élni. Mindhármukat követi Pjele százados, aki időről időre vallatja és hamis vallomásra kényszeríti őket.

Csodával határos módon azonban még útlevelet is kapnak, így a vágyott Németországba utazhatnak. Külön, más időpontban, a jobb élet reményében. A lány az anyjával megy, nagyanyja épp a kiutazás előtt menekül a bolond földi létből a halálba. Georg ment el leghamarabb, de pár hétig bírta csak a szabad létet, aztán kiugrott az ötödikről. Edgar is kivándorol, Kurt azonban odahaza lesz öngyilkos.

A sok tragédia és fájdalom ellenére sok iróniával és megmosolyogtató kedvességgel van átszőve a regény. Engem Grecsó Krisztián műveire emlékeztetett, ott is ilyen szövevényes fájdalmas-
szeretetreméltó történeteket olvashatunk.

Cikk az íróról


2016. augusztus 19., péntek

Best of Balaton

Gondoltam, összegyűjtöm az általam leginkább kedvelt balatoni helyeket. Az elmúlt néhány évben sikerült valamennyire feltérképezni a nagy tó körüli színvonalas szolgáltatókat. Íme az én személyes listám!

Étterem
Kistücsök - A déli part legjobb helye Balatonszemesen található. Nincsenek elszállt ára, de nagyon színvonalasak az ételek, a kiszolgálás, hangulatos a hatalmas terasz.
www.kistucsok.hu




Miakő - A Balaton-felvidék és az északi part egyik legjobb étterme Köveskálon. Tulajdonosa Trombitás Tamás, aki saját borászatot is visz és nem mellesleg elismert kortárs festőnk. Egy régi kocsmaépületben alakította ki az éttermet, ahol mindig van valami szezonális finomság. A hatalmas udvaron élvezhetjük a vidék levegőjét, s egy ideje néhány vendégszobája is van.
www.mia-ko.hu

Kávézó
Macchiato Caffe - Ha Hévíz, akkor Machiato Caffe a főutcán. Nemcsak azért, mert jóbarátom a hely marketingese, s már törzsvendégként üdvözölnek a felszolgálók. Hanem azért is, mert nagyon jó szezonális italaik vannak, az olaszos süteményeik verhetetlenek és esténként néha élő koncertet szerveznek.
www.macchiato.hu

Sütikínálat a Macchiatóban

Fagyi
Florida Fagyizó - A máriafürdői fagyizó a Balaton legjobb fagyiját árulja. Mindig hosszú sorok kígyóznak előtte, de a kiszolgálás gyors és mosolygós. Sorra nyerik az Év Fagylaltja versenyeket, ezeket a különlegességeket érdemes mindenképp kipróbálni. Ha már itt járunk, fagyizzunk és sétáljunk egyet a hangulatos kikötőben.
Facebook oldaluk


Várkávézó - A szigligeti vár alatt, a bejárathoz vezető macskaköves utcán található egy valóságos "meglepetéshely". Nem is gondolnánk, hogy egy ennyire vidéki helyen milyen finom kézműves fagyit lehet kapni, mindig a szezon gyümölcseiből készítve.
Facebook oldaluk


Várkávézó, Szigliget

Bor
Laposa Borterasz - A Balatonnál igyunk balatoni bort! De hol máshol, mint Badacsonyban, a hegyen, a Laposa Borbirtok modern teraszán. Érdemes a turisták által lerohant kikötőből felkapaszkodni ide, hiszen a fiatal borászok finomságokkal és csodás panorámával várnak.
www.bazaltbor.hu

Kristinus Borbirtok - A déli part egyik meglepetése ez a hely. A somogyi Kéthely határában található szőlőbirtokon egy modern üveg-fém-beton épületet találunk. Ez az osztrák tulajdonú borászat központja, borospince, borfeldolgozó, étterem, szálláshely, mozi és rendezvényhely. Hétközben jó áron kínálnak ebédmenüt, hétvégékre pedig elegáns koncerteket szerveznek.
www.kristinus.hu


Panoráma
Szépkilátó - A balatongyöröki Szépkilátó a főút mellett található. Biztosan nem megyünk el mellette, hiszen az útról is fennséges panoráma csábít a megállásra. Hatalmas parkoló várja az ámulni vágyókat, lehet itt akár piknikezni is.

Kora tavasszal a Szépkilátónál 
Badacsony - Az imént említett Laposa Teraszra érdemes felkapaszkodni, mert festményekre illő kép fogad. Szemben a fonyódi kettős csúcsok, jobbra a keszthelyi öböl, balra az északi part magaslatai. Borús időben is felemelő.

Panoráma a Laposa Teraszról
Balatonberény - Szívünkhöz legközelebb ez áll, hiszen a déli part hosszú strandjáról egyszerre láthatjuk a Keszthelyi-öblöt, a szemközti vonyarci, györöki dombokat, Szigligetet, Badacsonyt, s a Balaton-felvidék egyedi vulkánkúpjait.

Vár
Szigliget - Ez a vár nemcsak balatoni, hanem magyarországi kedvencem. A fekvése leírhatatlan, több oldalán elénk tárul a Balaton, hátul a felvidék völgyei és tanuhegyei, s persze Badacsony bazaltsípjai. Mindig van valami program, koncert, kreatív foglalkozás, amit gyerekek és felnőttek egyaránt élvezhetnek.
www.szigligeti-var.hu

Kilátás a szigligeti várból

Csillagvár - A balatonszentgyörgyi Csillagvár egy különleges épület. Nem is annyira vár, inkább erőd vagy börtön. Furcsa csillag alakjáról kapta a nevét. Ma korhűen van berendezve, panoptikum-bábukkal, s a kertjében van állatsimogató, tanyasi épületek, eszközök, gyerekjátékok. Egy szép délutáni program lehet gyerekekkel.
www.csillagvar.hu

 Csillagvár

Halsütő
Oszi bácsi keszegsütője - Ez a hely fogalom Szigligeten. Az itteni strandbüfék között van egy apró hely, ahol a hagyomány szerint Oszi bácsi maga süti a friss keszeget. Keszeget eszegetni nem olyan egyszerű mutatvány, hiszen tele van szálkával, amit kisütve elropogtathatunk. Nem a leglaktatóbb étel, de a legbalatonibb! Hekk helyett kötelező.
Facebookon




Svéd dzsentlemenek

Egy vaskos könyvet olvastam el épp, Klas Östergren: Dzsentlemenek című regényét. A többszáz oldalas könyv 198o-ban jelent meg, de csak nemrég fordították le magyarra. Korának egyik kultikus regénye lett.

Stockholmban játszódik a történet, 1978-79-ben. De 1o évvel korábbi eseményeket is felidéznek, hiszen az 1968-as diáklázadások és európai forradalmi hangulat meghatározta az akkor élt fiatalok életét. Három fiatalember életébe nyerünk betekintést. Ők a dzsentlemenek, vagy inkább dzsentri módra élő alternatív művészlelkek.

Alig múltak 2o évesek, de már bohém múlt van mögöttük. Egyikük író, akit maga a regény írója testesít meg. Másikuk költő, akit már gyerekkorában felfedeztek. Harmadikuk zenész, aki egy hatalmas mű megírására készül, s néha jazzkoncerteket ad barátaival.

Hárman laknak egy lakásban. Munkájuk és bevételük alig van, inkább az esti tivornyák, a nők, a kocsmák határozzák meg életüket. Még mielőtt az életnek nekiindulnának, máris kiábrándulnak belőle. Melankólikus, passzív állapotban élnek, különösebb célok és tervek nélkül. A háttérben néhány rejtély is meghúzódik, például, hogy a költő Leót psziciátrián kezelik, s többször kell visszahozni az életbe. Henry, a zenész van, hogy hónapokra eltűnik, hol katonaként szolgál, hol épp dezertőrként bújkál, hol épp egy csinos lánynál ejtőzik. Klas a két fiú életének figyelemmel követője, aki próbálja megfejteni őket, de nem sikerül neki.

Eltűnt személyek, 2. világháború alatti titkos lőszergyár és a gyártulajdonos fenyegetése. A berlini fal építése, titkos útlevélhamisítók, fülledt párizsi vagy londoni éjszakák. A történetnek nem lehet pozitív vége, hiszen az egész sztori a pusztulás felé tart.

Nem volt könnyű olvasmány, egy kicsit Boris Vianra emlékeztetett a szürke-fekete képekkel és az ironikus humorával.


2016. augusztus 13., szombat

Malala

Malala Juszufzai: Én vagyok Malala című önéletrajzi könyve maga a csoda. Már a borító alapján kiváncsi voltam erre a fejkendős, kedves arcú lányra.

Malala neve különlegesen cseng, jelentése "szomorú". Egy történelmi hősnő alapján kapta a nevet családjától, akik Pakisztánban élnek a Szvát völgyében. A három gyerek közül ő a legnagyobb és az egyetlen lány a családban.

Az iszlám vallás határozza meg itt az emberek életét, s általában a lánygyereknek nem szentelnek külön figyelmet, nem is taníttatják. Viszont Malala apja saját iskolát hozott létre, ahol lányosztályok is voltak. Így Malala már elég korán a tanulás bűvkörébe került, s az iskolába járás volt a kedvenc "időtöltése".

Az egyszerű körülmények között, de boldogan élő család élete akkor borult fel, amikor a tálibok megtámadták az országot, s átvették a hatalmat. Ráadásul épp Pakisztánban bújkált a szeptember 11-i tragédia kitervelője, Oszama bin Laden, ezért amerikai támadásnak is ki voltak téve.

A tálibok elől menekülniük kellett, több iskolát leromboltak, tanárokat, értelmiségieket megkorbácsoltak, vagy éppen megöltek. El akartak törölni mindent, ami nem a konzervatív muszlim hagyományokat képviseli, így a nyugati öltözködést, táncot, tanulást. Ezért a tálibok célpontjává vált Malala apja és a lány is.

Malala akkor került be a nemzetközi hírekbe, mikor 2o12-ben az iskolabuszon rálőttek, s több lánytársát megsebesítették. Élet-halál között lebegett, végül Angliában végeztek rajta el több műtétet. Mivel fejbelőtték, csodával határos módon maradt életben. Nem sérült meg az agya, de koponyáját megműtötték, arcidegeit, fülét helyreállították, így újra képes volt beszélni, hallani, gondolkodni.

A fél világ összefogott a felépüléséért, adományokat kapott, imákat, jókívánságokat, ajándékokat. Felépülése után is Angliában maradt a családjával, itt folytatta tanulmányait. Létrehozta a lányok tanulásáért küzdő alapítványát.

A könyvet 16 évesen írta 2o13-ban, s 2o14-ben Nobel-békedíjat kapott a világon legfiatalabbként.

Malala Fund