2015. január 29., csütörtök

Mária néni hazatért 2

Mária néni történetét nem tudom befejezni, nem lehet befejezni. Életét megismerve, igazán mégis halálában ismertem meg őt.

A 8o-as években súlyosbodó egészségügyi problémái miatt ő már akkor elbúcsozott az élettől, már akkor rendelkezett a hagyatékáról. Nem halmozott fel fölösleges tárgyakat, szerényen élt, a felesleges dolgait eladta vagy eladományozta. A Mindenható akaratában megnyugodva várta az időt, ha annak el kell jönnie.

S eljött az idő, amikor végre kellett, végre kell hajtanunk az ő akaratát. Elegáns amerikai temetési szertartás helyett annyit kért, hogy a hamvai magyar földbe kerüljenek. Itt akart nyugodni, haza akart térni. Mivel neveltetését és életének sikereit, erkölcsi tartását egy budapesti katolikus leányiskola tanárainak köszönhette, ezen tanárok mellett akart megpihenni. Ezért a Salvator nővérek máriabesnyői temetőjében tudtunk neki örökös nyughelyet szerezni.

Máriabesnyő, Gödöllő mellett van, a Grassalkovich-grófok birtoka és temetkezési helye. A grófi kegytemplomban heten vettünk részt a néni búcsúztatásán. Hét ember, akik őt így együtt sosem ismerték, vele igen eltérő időben és egészen más helyeken (Budapest-Cleveland) talalálkoztak. De valamiért mégis meghittebben tudtunk így ismeretlenül, csupán őt ismerve együtt lenni. És ünnepelni az életet, az életét!

István atya Mária néni személyes jóbarátjaként celebrálta a misét, ahol a hamvakat hazahozó amerikai-magyar házaspár, a Salvator nővérek hazai rendjének vezetője, s a Pekló család két tagja, valamint én vettem részt. Hatalmas temetési koszorúk és szalagok helyett pár szál élő virágot és nemzeti szalagos koszorút hoztunk csak neki. Amerikai módra egy fotóval próbáltuk meg őt megjeleníteni a szertartáson.

Az égiek kegyesek voltak hozzánk, mert az előző napi havaseső után napsütéses száraz időben tudtuk a nővérek zárt temetőkertjébe kísérni őt. S abban is biztosak vagyunk, hogy ő megelégedéssel, mosolyogva nézte odafentről, hogy minden úgy történt, ahogyan ő még életében eltervezte.

P.S.
A szertartás után tudtam kicsit körülnézni a környéken. Rájöttem: én már jártam itt egyszer, a nővérek egykori noviciátusi épületében lelkigyakorlaton vettem részt, még amerikai utam előtt. S most visszatérve ide figyeltem fel rá, hogy az itteni épület és az azt körülvevői dombok megtévesztően hasonlítanak az ohioi dombokra, erdőkre, s arra az idősotthonra, ahol Mária néni elhunyt.

Mária néni hazatért

Többször kezdtem neki ennek a bejegyzésnek, de nem tudtam leütni az első betűket.

Mária néni nem sokkal 92. születésnapját követően végleg hazatért. Hazatért Teremtőjéhez. Hazatért Magyarországra.


De ki is volt Mária néni és mit jelentett nekem? Miért ilyen fontos ő, akit viszonylag későn, Amerikában ismertem meg, ahol 2,5 fél évig számíthattunk egymásra, majd hazatérésemet követően 1,5 év  elmúltával a földi maradványaival találkozom újra Magyarországon..?

Mária néniről többször is írtam már a blogban (Akit érdekelnek ezek a korábbi történetek, írja be a blog jobb oldali keresőjébe Mária néni). De egyszer sem tettem közzé képet róla, nem véletlenül. Ugyanis nem szeretett rivaldafényben lenni, s egészségi állapota miatt nem szívesen fotózkodott. Olyan képem nincs is, amin együtt vagyunk.

A fenti kép a 88. születésnapján készült 2o11-ben, akkor is épp egy kórházi kezelés után lábadozott egy idősotthonban. De idős és beteg állapotában is mosolygott és átsütött rajta a világba, az emberekbe vetett hit, a meggyőződés, hogy a sok szenvedés ellenére is van értelme a létünknek, mert haladunk előre, s van kire tekintenünk odafent.

Pedig Mária néninek volt része szenvedésben. Fiatal lányként élte meg a második világháborút, s mivel apja fontos beosztása miatt elmenekült az országból, lányát hurcolták meg a kommunista rendszer építői. Több, mint egy évig vallatták, vádirat és ítélet nélkül tartották börtönben, megjárta az Andrássy út 6o-at... Kiszabadulva próbált beilleszkedni, dolgozni, tanár lett Csepelen.

Harmincas éveiben jött el 1956, s október 23-án véletlenül járt a belvárosban, ahol a felkelő diákokat próbálta érett tanárként "felügyelni", vezetni. A forradalomi harcok idejére a Széna téren ragadt. Szabó bácsi alakulatában harcolt, s egy véletlen elszólásából tudom, hogy Mansfeld Péter tolmácsolt nekik az oroszokkal való egyeztetésben... Szabadságharcos volt, ő mindig így emlegette magát. Mert neki a szabadság mindennél fontosabb volt. Komódján halála napjáig őrizte a forradalomból eltett nemzeti színű szalagot, rajta egy apró gyász-szalaggal, ami a szabadságharc bukását jelképezte.

A forradalom leverése után menekülnie kellett, jugoszláv menekülttáboron át került Amerikába, ahová apja is emigrált. Angoltudás nélkül kezdett itt új életet, talpraesettségével elérte, hogy megérkezése utáni 9. napon már tudott annyit angolul, hogy a munkaközvetítő iroda alkalmazottját meggyőzze: ő tud és akar dolgozni. Egy laborban kémcsőmosással kezdte pályáját, s már elmúlt 7o éves, amikor a világ második legnagyobb gumigyárának kutatólabor-vezetőjeként ment nyugdíjba. A 8o-as évektől súlyosbodtak egészségügyi problémái, életének utolsó 15 évében oxigénpalackhoz kötve létezett, élt.

Egy hosszú és gazdag életpálya volt mögötte. S igazi sikernek nem a munkában elért eredményeket tekintette, hanem azt, hogy magyar maradt a távoli Amerikában is. Amerikából a rendszerváltás után kétszer látogatott el Magyarországra a 9o-es években, akkor felkereste a neki fontos helyszíneket és még élő családtagokat, barátokat. Nem sokkal halála előtt még hibátlanul, választékosan, akcentus nélkül beszélt magyarul. Magyarul fejtett keresztrejtvényt, de a olyan szavakat, hogy kuka (értsd szemetesvödör) és számítógép (értsd computer) nem értette.

Mivel autót vezetni Amerikában tanult meg, ő az autót hajtotta (drive) és nem vezette. A csomagtartó is  "tank" volt, s amikor tankolni mentünk, akkor benzint vettünk (buying gas). Tőle tanultam meg automata váltós kocsit vezetni, magyar akcentusommal is határozottan fellépni bankban, postán, autószerelőnél vagy éppen patikában. Kitanított arra, hogyan építsek kapcsolatot más magyarokkal, hogyan találjak munkát, szakmai feladatot. Ő volt az első és utolsó munkaadóm amerikai tartózkodásom alatt. Hetente legalább egy teljes napot töltöttem nála, vele. Része voltam az életének és ő része volt az enyémnek.

A munkája mellett elkötelezett természetvédő és természetjáró volt. Tagja volt az amerikai madártani egyesületnek, tőle tanultam meg az USA-ban honos madárkák angol és magyar nevét (mint a tűzvörös kardinál-Cardinal, a királykék kékszajkó-Blue jay). Élete során beutazta az amerikai nemzeti parkokat, nekem fejből rajzolta fel az útvonalat, ha éppen kirándulni mentem. Önkéntesként csoportokat vezetett a Cleveland Metroparks-ban.

Támogatta a magyar és amerikai templomokat, gondozta a magyar idősotthonban lakó magányos öregeket. Büszke volt arra, hogy neki vannak indián és fekete keresztgyerekei: ez előbbiek Montanában egy rezervátumban élnek és ő anyagilag támogatta őket, utóbbiak pedig egyik kolléga-tanítványának a gyermekei voltak.

Életében szerettem volna lejegyezni a történeteit, vagy legalább felvenni a "meséit". De az ő határozott és megdönthetetlen véleménye az volt, hogy azért nem írja le a saját életét, mert az annyira kalandos és hihetetlen volt, hogy senki nem hinné el, hogy igaz. Még a végén filmet csinálnának belőle:-)

2o13-ban, a hazatérésem előtti estén szavak nélkül, zokogva váltunk el. Mindketten tudtuk, hogy ebben az életben már nem találkozunk. Nyugodjon békében, drága Mária néni!

Idei első havazás

Január vége van, s az idei télen két hószállingózást leszámítva nem sok hó esett. Tavaly egy havazással megúsztuk a magyar telet, azt megelőző évben pedig a március 15-i hóvihar blokkolta az utakat, közvetlenül az Amerikából való hazatérésem után.

Az USA-ban hozzászoktam és megszerettem a hosszú, fehér, kemény teleket. Idehaza sokat elégedetlenkedtem tavaly is, idén is a hó, az igazi tél elmaradásán. A mostani télen volt ugyan egyetlen fagyos hét, meg egy kis fehér hódara hullott karácsony második napján, de az igazi télidő most jött el! Ez az én időm!

Ma itthonról dolgoztam, s a munka hevében észre sem vettem, hogy a szürke égből fehér hópihék szállnak le. Ebédszünetre kimozdultam, s akkor a házunk előtti hóvirágokat már vékony hóréteg vette körül. Szegény virágocskák a tavaszt akarták hirdetni, hiszen a napsütéses enyhe idő kicsalogatta őket. Most meg már többcentis hóréteg alatt fagyoskodnak, ugyanis az egész napi havazásnak köszönhetően fehér takaró fed mindent! 

Csodás esti sétát tettem a behavazott környéken. S igazi örömünnep volt letakarítani a kocsimról a havat! Hányszor tettem ezt Amerikában, naponta többször, hólapáttal, seprűvel, jégkaparóval felszerelkezve. S mióta itthon vagyok, még egyszer sem volt lehetőségem a kis Piroskát kiszabadítani a fehér takaró alól!

Míg vidéken a táj varázslatos tud lenni a hó "fogságában", Budapesten általában csak a hó problémáit érzékeljük. Azt, hogy nincs, aki eltolja a havat az utakon, hogy nincs, aki leseperje a járdát, s emiatt balesetveszélyessé válik a közlekedés és kényelmetlen lesz a buszra való várakozás. 

Szerintem pedig nagyonis ránk fér egy kis behavazódás. Hogy rájöjjünk: a szürke, megkopott téli város is meg tud tisztulni, világossá, fehérré tud válni. Csak egy kis hó kell hozzá, égi áldás, odafentről. 


2015. január 16., péntek

A szecesszió női Budapesten

A szecesszió nőiről még egy igen korai, 2o1o-es bejegyzésemben írtam. Akkor két általam különösen kedvelt szecessziós festőművészről, Klimtről és Mucháról írtam, valamint arról, hogy ők leginkább női alakokat festettek munkásságuk során. Ez a bejegyzésem itt olvasható.


Azóta eltelt majd 5 év, s a szecesszió női még mindig témát adnak írásomhoz. Ráadásul most élő, emberi alakban jelentek meg itt, Budapesten. Nálam járt ugyanis Berlinből Kriszta barátnőm, s általa, vele életre keltem én is. Együtt a két Krisztina a szecesszió régi rajongójaként "véletlenül" épp a város ezen stílusú épületeit kereste fel.

Zeneakadémia nagyterme

Az első célpontunk a Zeneakadémia volt. Itt adott ugyanis koncertet az "őrült" hegedűvirtuóz, Lajkó Félix, akinek a zenéjével még Kriszta ismertetett meg engem Berlinben. Mint kiderült, nemcsak hegedűn, hanem citerán is játszik. Sőt, rám a citerás előadása még jobban hatott. S e csodás koncert egy csodás szecessziós épületben zajlott, az alapos felújítási munkák után 2o14-ben megnyitott Zeneakadémián.

Freskó a Zeneakadémián

A zeneakadémiai koncertre a ráadás maga a helyszín volt. Nem próbálom meg leírni, látni kell. Ez a pár kép csak ízelítő: élőben kell megnézni, megtapogatni a türkizkék színű csempedíszeket, megcsodálni a falifreskókat, a legkisebb lámpa, szellőző, vagy wc-kilincs kidolgozottságát.

Az Uránia előcsarnoka fent

A másik szecessziós épület, amit "Krisztával" megszálltunk az Uránia Filmszínház. Hogyan lehet az, hogy ez a majd százéves épület filmnézés céljából készült, s megnyitása óta is működik?! Igaz ugyan, hogy a filmtermei nincsenek tele, a mai mozinézők inkább a multiplexekbe járnak, sajnos. Viszont az Uránia épülete mind kívülről, mind belülről az ezeregy éjszaka világába repít mór épületeket idéző arabos stílusával. Minket is elrepített, táncba vitt, ugyanis táncestet kerestünk, s találtunk majdnem itt.


A szecesszió női élnek, virulnak. Táncolnak, nevetnek és néha sírnak. De egyet nem adnak fel: álmodoznak és álmodnak. S bíznak benne, hogy az álmaik valóra válnak. Egyik egy itteni "B" betűs városban álmodik, a másik egy amottani, német "B" betűsben. S néha összetalálkoznak itt, vagy ott, vagy félúton, s közösen szövik tovább álmaik.

Mátyásföldi csoda-szecessziós villa

P.S.
Kriszta elutazása után sétáltam el Mátyásföldre, hogy megnézzem, hogyan haladnak az ottani kedvenc szecessziós "villám" felújítási munkálatai. Szemem-szám tátva maradt: az épület teljesen megújult, már a kerítés díszelemeit helyezik be, s tavaszra a kert is elkészül. Már csak az a kérdés, mikor költözünk. Kriszta???

Hideget-meleget

A Balatonhoz nem szokás télen utazni. A legtöbben a nyári kánikulában jönnek ide, hogy lehűtsék magukat a tó vizében. De mit lehet itt csinálni télidőben, amikor kint süvítenek a mínuszok, s inkább bent maradnánk a jó meleg szobában? Még inkább ilyenkor kell ellátogatni a magyar tenger partjára!

Jóbarátném, Szilvi jóvoltából lassan hazajáró vendég vagyok a Balaton nyugati csücskében. Most az évváltás napjait (dec.31-jan.2.) sikerült a Keszthely-Hévíz-Balatonberény hármasa által határolt területen töltenem.

Keszthelyi kikötő csillogó jégtükre

Épp ezekben a napokban volt Magyarországon a leghidegebb idő az idei télen. Mínusz 11-14 fokot is mértek napközben, s hát a hatalmas víztükör felett akadálytalanul elsüvítő szél hatására a Balaton vize is szépen fagyni kezdett.

A befagyott keszthelyi öböl, no meg mi

Számomra, kelet-magyarországi, alföldi "földönfutó" számára felfoghatatlan, hogyan tud egy ekkora tó pár nap alatt befagyni. Ráadásul a tó egyes szakaszain egészen másfajta jégréteg alakul ki: Az északi parton, ahol mélyebb a víz és szélvédettebb a part vékony, tükörsima jégréteg húzódott. Ezzel szemben a déli parton, ahol sekély a víz és a szél a part irányába sodorja a vizet, vastag jégpáncél alakult ki nemcsak a tó felszínén, hanem még métereken át a parton is. Jéggé fagyott itt a nyári napozások helyszíne, a zöld gyep fűszálai, a partra kihúzott lépcső és a sétány padja.

Páncéllá fagyott déli part, szemben a badacsonyi hegyek

A téli Balatonhoz tartozó fogalom a rianás. A fogalomról már hallottam, de látni, hallani még nem volt szerencsém. Most viszont egy tősgyökeres balatonparti ismertetett össze vele. Hát, elég hátborzongató és megfoghatatlan ez a valami: Amikor a parton sétáltunk, a napsütés és szél hatására a tó hatalmas jégfelülete mozogni, "rianni" kezdett. Fura süvítő-sípoló hangot adva a jég hosszan megrepeped, s a repedés keresztülfut akár az egész öblön is.

Nádvágó idő van

Bár korcsolyázni csábított a jég, azért még nem volt elég vastag ahhoz, hogy rálépjünk. Legalábbis nem Keszthelynél. Ezzel szemben a déli parton elég vaskosra fagyott a tó felülete, itt viszont a szél miatt egyáltalán nem egyenletesen fagyott meg a jég, nemhogy siklani, még lépni is alig lehett rajta.

Napozunk?

A jeges víz után hogyan melegedtünk meg? Hát egy másik tó vizében csobbanva!A Balatontól pár kilométerre fekvő Hévíz 38 fokos tavába merültünk és regenerálódtunk. A csobbanás mellett varázslatos volt a tó reggeli páráját látni a város felett, s hihetetlen, de itt télen is virágoznak a színes tavirózsák...

A hévízi tó január 1-én

A Balaton kínál hideget, meleget. Nekem ezen a télen mindkettőből kijutott. Még jönnek itt képek, nem tudtunk betelni a tél csodáival.





S ráadásnak itt egy videó azoknak, akiknek még nem volt elég a fagyos képekből:
Balatonberényi part 2o15.jan.2-án






Karácsony ajándékai

Hol van már a karácsony? - gondolhatnánk. Már javában benne járunk a 2o15-ös évben, elmúlt január közepe, hogy jön ide a tavalyi évvégi ünnep?


Hát úgy, hogy az én karácsonyi ajándékaim nem a karácsonyfa alatt sorakoztak, hogy aztán papírjuk a szemetesben, a használhatatlan és értelmetlen tárgyak pedig egy eldugott polcon végezzék, s hamar "túllegyek az ünnepen".

Az én karácsonyom ajándékai itt vannak bennem és körülöttem, s még most is hatnak, feltöltenek, felemelnek. S most megosztom azzal, aki kiváncsi rá, s szeretne igazán "tartós", hosszan ható ajándékra szert tenni, vagy ilyen ajándékot adni.

Elárulom: én nem tárgyat adtam és adok a nekem kedveseknek, hanem az időmet és figyelmemet. Ezzel idén is folytattam a már korábban elkezdett "ajándékozási" hagyományt: közösen hoztam létre a "kiszemeltekkel" az ajándékot. Találkozást, beszélgetést, sétát vagy éppen filmnézést. Az ajándékozás ideje így elhúzódott az ünnep előtti adventi időszakra, majd az ünnep utáni újévi napokra is.

Lássuk az ajándéklistámat:
- közös mozizás a filmrajongó barátnéval, aki igen ritkán engedheti meg magának, hogy moziba menjen
- forraltboros adventezés a házban lakó szomszédokkal, miközben ünnepi díszek kerülnek ki a lépcsőház ablakaiba
- vacsora és karácsony előtti megérkezés egymáshoz "több évtizedes" iskolai barátnőkkel
- séta a Margitsziget napos oldalán naplementekor, adventi vásári kóstolóval színesítve
- tea és amerikai-magyar hírcsere az USA-ból épp hazalátogató diák- és sorstárssal
- házilag épített kerti szauna felavatása a család budapesti részénél
- múzeumlátogatás és séta a Várhegyen, esőben, hidegben beszélgetve
- őrületes hegedűkoncert a Zeneakadémia aranyszínű csillogó nagytermében
- faluszéli kirándulás az idei első behavazott éjszaka utáni fagyos reggelen, négy leányka kíséretében minden befagyott tócsa jegén csúszkálva, majd a jeget feltörve
- mécses gyújtása azok sírjánál, akikkel idén már nem ünnepelhetünk a karácsonyfánál
- falusi hírek felcsipegetése a szomszédokhoz való ellátogatás során
- őszinte-mély beszélgetés egy kollégával, akivel a munka hevében sosincs idő beszélgetni az igazán fontos dolgokról
- skype-beszélgetés az Amerikában maradt fontosakkal
- "csak egy óránk van, de mindenképpen találkozzunk"-összefutás az Indiából épp itthon lévő jóbarátokkal
- zárás előtti csobbanás a hideg miatt kicsit lehűlt hévízi tóban
...

Hát én ezeket adtam és kaptam. Mert a kettő együtt jár. Az én karácsonyom így igazán boldog volt. Remélem, a tied is. Legyen boldog az új éved, hajrá 2o15!

P.S. A bejegyzés illusztrációja is ajándék: magam készítettem a keresztszemes terítőt magamnak!
A készítés folyamata volt az ünnep, az eredménye az ajándék.