2017. december 30., szombat

A Balaton karácsonykor

Vagy inkább karácsony után. De még karácsonyi hangulatban. Jóbarátok kedves társaságában, s az ő kedves ajándékaikkal körülvéve. Hangulatképek az év végéről.




 

2017. december 29., péntek

Kékes, hó, tél

Hát idén sem látott el minket az időjárás sok hóval. Karácsony előtt egy kicsit behavazódott az ország, de nem volt elég hideg, hogy megmaradjon. Így havas tájat csak az igazán nagy magaslatokon, például a Kékesen lehetett találni.

Mi is célba vettük Magyarország legmagasabb csúcsát, hogy egy kicsit télies élményünk legyen. Vittünk szánkót, termoszban teát és egyéb szívmelegítőt, no meg egy-két szórakozásra vágyó gyereket.


A hegyen akkora köd volt, hogy gyorsabb tempójú síelők nem biztos, hogy időben észrevették az előttük haladtó. A mi elvadult szánkózásunkat úgy ahogy kibírta a hegy. Csak minket viselt meg a jegesre fagyott elég meredek hegyoldal és a fék nélküli kapaszkodás a majd 3o éves szánkóba...


Azért, hogy a fagyos megpróbáltatásokat melengető élmények is kísérjék, a hegyről nem Gyöngyös irányába jöttünk le, hanem Eger felé. Ott a csodás karácsonyi fényekben pompázó belváros fogadott minket. Igazi mesés hangulatba kerültünk.




Jó volt látni, hogy még a karácsonyi ünnepek után is sokan andalogtak a hangulatos főtéren, s hogy Budapesttől távol, vidéken is milyen csodás helyek, adventi vásárok vannak. Még advent után is.

2017. december 5., kedd

Női témák

Ez nem az első bejegyzésem női témákkal kapcsolatban. A gazdagréti női hétvégéről nemrég írtam, s már készülünk a jövő évi programokra. Közben több könyvet, "szakirodalmat" olvastam, ezekről most beszámolok.

A GLS Konferencia idei egyik legkedveltebb előadója Daniel Strickland volt. Az Üdvhadsereg (Salvation Army) vezető tisztjeként lendületes előadásában a saját tapasztalatait osztotta meg. Miszerint volt egy keménykezű, valódi férfiideál főnöke, s aztán kapott egy idős, nagymamis, törékeny nénit vezetőnek. A sztereotípiákat viszont a valóság győzte le: kiderült, hogy a néniben is valódi vezető rejlik.

Kiváncsivá tett ez az előadás, így megnéztem, milyen könyveket adott ki az előadó. Az egyiket megszereztem, s mondhatom, az egyik legjobb női könyv, amit olvastam. The Liberating Truth - How Jesus Empowers Women a címe, ami magyarul: A felszabadító igazság, avagy hogyan bátorítja Jézus a nőket. Ez így elsőre furán hangozhat, de végig kell olvasni a könyvet, ráérezni az író ironikus stílusára, s végigdolgozni magunkon a könyvben felvetett kérdéseket.

Miszerint a nők alárendelt, mellérendelt szerepe félreértéseken alapszik. A nők a férfiakkal egyenrangúak, s ugyanazokra a dolgokra képesek. Ez már a teremtéssel kezdődött, ahol a nőt Isten a férfi bordájából hozta létre, viszont csak vele lett teljes a világ, az ember. Jézus sem háttérmunkára, támogató szerepre hívta a nőket, hanem a fővonalba. Nők voltak a kereszt lábánál, a feltámadáskor, ők az első hírvivők, tanúságtévők, s egy nő, Mária "közreműködésével" jött a világra.

A másik általam olvasott könyv Geri Scazzero: The Emotionally Healthy Women. Eight Things You Have to Quit to Change Your Life. Ez magyarul Az érzelmileg egészséges nő, vagyis 8 dolog, amit abba kell hagynod, hogy változtass az életeden. Geri lelkészfeleségként a saját bőrén tapasztalta meg, milyen az, amikor feladva önmagát a legjobb feleség, legjobb anya, legjobb szolgáló próbál lenni. Viszont közben éppen magának nem tesz jót.

A saját nehézségein keresztül jön rá, hogy mit is szeret ő igazán, s hogy nem kell mindenkinek megfelelnie, ahhoz, hogy boldog legyen. Így például nem foglalkozik azzal, mit gondolnak mások, nem tagadja meg a félelmeit, a szomorúságot, a haragot, abbahagyja a túlfunkcionálást és a saját életét kezdi el élni. Ehhez viszont sok mindenen változtatnia kell és a változásokhoz a környezetét is hozzá kell szoktatni.

A női témák januárban folytatódnak Gazdagréten egy előadás-sorozattal és februárban egy eszéki konferencián.

2017. november 30., csütörtök

metoo

Valamikor ősszel kezdődött a "metoo" cunami, ami először az amerikai filmvilágban ütötte fel a fejét, majd végigsöpört a világon és kis hazánkat is elérte. Nők áltak ki és vádoltak meg férfiakat, akik visszaéltek a hatalmukkal és a munkához nem illő ajánlatot tettek a gyengébbik nem gyengének titulált tagjainak.

Hírességek és hétköznapi emberek áltak ki és vállalták fel a múlt sérelmeit. A sajtónak pedig hónapokra elég témát adott, hogy mikor, ki, kit, mivel vádolt meg. Olyannyira téma volt ez, hogy a Time magazin az Év emberének nem egy személyt választott, s tett a címlapjára, hanem azokat a nőket, akiket szexuális sérelem ért.

Bennem is fogalmazódtak a gondolatok a metoo-val kapcsolatban, s ezek a gondolatok még most sem forrottak ki teljesen. Mi az oka annak, hogy egy ilyen téma felforgatja a 21. századot, s hatással van a legmenőbb, leggazdagabb és a legelesettebb, legszegényebb emberek életére is?

Miért van az, hogy a férfiak és nők között feszülő ellentét, a különbségek még ma is ott vannak, érzékelhetőek a személyes beszélgetésekben, találkozásokban, üzleti vagy munkahelyi kapcsolatban, az egyházban, az iskolában, vagy éppen a metrón? Miért nem lehet a nemiséget, a nőiséget figyelmen kívül hagyni, amikor éppen tárgyalunk, előadást tartunk, vagy a boltban veszünk valamit? Miért kell a nőiséget kiforgatni, aljassát tenni, megalázni, s csupán a testre, egy darab húsra redukálni, amivel bármi megtehető, amire bármi mondható, kifütyülhető?

Igen, mindannyiunknak vannak ilyen metoo történetei. Kinek enyhébb, kinek keményebb változatban. De a megalázás ott van mindegyikben. Mert az utánad fütyülő, a beszóló, a buszon "véletlenül" hozzád érő, a félreérthető ajánlatot tevő mindig tudja, hogy most tiltott terepen jár. Tudja, hogy az intim szférádba lép, de megteszi, mert épp a haverok veszik körül, vagy tömeg van, vagy épen ő a főnököd. Visszaélés ez a hatalommal, visszaélés ez a gyengébbik nem gyengeségével, alárendeltségével szemben.

S aztán még mielőtt megtalálnánk a választ, a végső igazságot ebben a témában, hallok egy bibliai történetet, s abban egy utalást a ma történtekre. A Máté evangéliuma 5. részében a Hegyi beszédben hangzik el Jézus szájából. Valami, ami olyannyira egyértelmű, hogy a Tízparancsolat lo parancsolata közé is bekerült.

Szóval, aki bizonytalan abban, hogy férfiként mit tehet meg és kivel, olvassa el a lenti sorokat. Vagy jöjjön el január 12-én egy általam vezetett beszélgetésre. (Részleteket később küldök emailben.)

27„Hallottátok, hogy megmondatott: Ne paráználkodj! 28Én pedig azt mondom nektek: aki kívánsággal tekint egy asszonyra, már paráznaságot követett el vele szívében. 29Ha a jobb szemed visz bűnre, vájd ki, és dobd el magadtól, mert jobb neked, ha egy vész el tagjaid közül, mintha egész tested vettetik a gyehennára. 30Ha pedig jobb kezed visz bűnre, vágd le, és dobd el magadtól, mert jobb neked, ha egy vész el tagjaid közül, mintha egész tested vettetik a gyehennára.”

2017. november 15., szerda

Diplomácia vs. politika

Ha döntenem kellene, hogy diplomata legyek vagy politikus, nem lenne nehéz a választás. Mindkettő a köz szolgálatában áll, de míg ez előbbi a békés, kompromisszumos megoldásra törekszik, ez utóbbi célja a háborúság, a konfliktus és a megnemértés.

Ez a két fogalom már több, mint egy éve forog bennem. Forgolódtam én is diplomáciai körökben, többször jártam a washingtoni követség rendezvényein, egy időben még egy ottani lehetőség is kilátásban volt. Találkoztam tanult, profi és nem annyira profi diplomatákkal, neves tudósokkal, értelmiségiekkel. De ha az önös érdeket megérzem a legtanultabb diplomatában, onnantól kezdve nem tudok rá másként, csakis politikusként tekinteni.

A politikus az érdekember. Látszólag a közérdeket szolgálja, de a formális pozíció mögött az egyéni érdekek munkálnak. Még ha nincs is pozícióban, akkor is "politizál", kapcsolatot épít és tart fent az érdekei szerint. Nem kell parlamenti képviselőnek vagy államigazgatási alkalmazottnak lenni hozzá, lehet az illető egy önkéntes szervezet vezetője, egy cég alkalmazottja.

Ha megnézzük, akkor a nők a diplomatikusabbak a férfiak a politikusabbak. Ez a hatalomhoz való hozzáállásukból adódik: a nőket a közösség élteti, a férfiakat pedig az egyéni siker. Nők azok, akik képesek a megértést, a békét előmozdítani, ezért is neveztek ki női nagyköveteket bizonyos pozíciókra. S ha a béke megteremtődött, jöhetnek a férfiak a követeléseikkel, az üzleti érdekeikkel.

Ha a kontinenseket nézzük, nekem Európa a diplomatikus, Amerika a politikus. Európa képes elgondolkodni egy mégoly fenyegető és nehéz helyzeten is mint a migránskérdés. Képes kutatni, felmérni, egyezkedni. Amerika pedig határozottan lezár, kizár, se ki, se be.

Azt mondják, hogy a 21. század  a nők évszázada, hiszen ők a kollektív intelligencia, az együttműködés, odafigyelés, meghallgatás hordozói. Egy szaklapban olvastam, hogy a kollektív intelligencia jobban fejleszthető, mint az egyéni intelligencia! Vagyis a  csapatmunka, a tudásmegosztás, tréning, innováció közösségi szinten hozhat fejlődést nem egyéni szinten. Az egyéni fejlesztés pedig csak egy bizonyos keretig járul a növekedéshez. Ne feledjük, akkor a diplomácia vagy a politika visz előre?

A munkában is ezt éljük meg: együttműködés szükséges, de közben az egyéni érdekek munkálnak. Őszinteséget hirdet a cég, a vezető, miközben a háttérben  hazugságok, rossz riportolási minták vannak (a felfelé a szépet, lefelé a rosszat mutatják).

A végére néhány idézet, ami valahogy bennem a fentiekhez kapcsolódik:

"A felelősségérzet a lélek és az ész között hányódik" - Grecsó Krisztián

"A szellemi kiskorúság kényelmes, a kiskorűságból való kilábalás fáradtságos" - Kant

"A szeretet és tudás nem haszonelvű, haszontalan dolgok hasznát állítja előtérbe" - Pléh Csaba

2017. november 2., csütörtök

Reformáció 5oo


Ez az év a reformáció 5oo. évfordulójáról szólt. 5oo év nem kevés. De mi is történt egy fél évezreddel ezelőtt és miért fontos ez ma?

1517. Rég volt, valamikor a középkorban. Amikor Luther Márton (Martin Luther) katolikus szerzetesként fellázadt a saját egyháza képmutatása ellen. Nem forradalmat hirdetett, hanem "csupán" reformálni akart. Ő maga is atya, szerzetes akart maradni, Istent szolgálni, viszont azt úgy akarta tenni, hogy a leginkább közel legyen a lényeghez: Istenhez és a Bibliához. Ezért "követeléseit" 95 pontba szedve a wittenbergi vártemplom ajtajára szögezte . Innen számoljuk a reformációt.

Reformáció. Re-formáció. Átalakítás, átalakulás, változás, ami saját magából indul és saját magára irányul. Nem valaminek az eltörlése, s egy jobb, más, szebb eszme bevezetése, hanem a meglévő gondolat alakítása, formálása.

Reformációra volt szükség anno és reformációra van szükség most. Amikor ezt kiírtam az üzenőfalamra, volt aki értetlenkedve kommentelt: de hát mit is akarok én megreformálni és milyen elvek szerint? Hát, aki úgy érzi, nincs ma szükség reformációra, az meg se próbálja megérteni az írásomat. Aki pedig reformot óhajt, az lássa be, hogy ezen a világon már minden megtörtént és mindennek az ellentetje is.

Szóval ha valamiből, a történelemből, a múltból tanulhatnánk, s elővehetnénk a már egyszer "bevált" módszereket. Mint éppen a reformáció. Ami nem akart mást, nem akart totális változást, csak visszatérést az alapokhoz. Ennél többre ma sincs szükség. Csupán az alapokhoz kellene visszatérnünk. S nem csak a templomon belül. Ha alapjaiban formálódunk, visszatérünk, megtérünk, akkor az hatással lesz a munkánkra, a többi emberrel való kapcsolatunkra, a szavainkra. S ezáltal hatása érezhető lesz a közösségben, a családban, városban, vagy éppen az országban.

Amikor negatív forgatókönyveket gyártunk, s azokban hiszünk, azokat ismételjük - mint például, jaj mi lesz Európával a muszlim bevándorlók miatt - mi lenne ha pozitív forgatókönyv alapján kezdenénk el saját magunk is változni: mi lenne a lépcsőházammal, az utcámmal, az országommal, ha az emberek nem gyűlölködve és félve, hanem valódi keresztényként egymást szeretve (!), bizalommal és nem törtetéssel fordulnának egymás felé???? Mi lenne, ha felhívnám azt a másikat, aki a barátom, szülőm, testvérem, szomszédom, s akivel nem beszéltem már egy ideje, mert valami megváltozott??? Miért ne tudnánk ezt a változást negatív hiányról pozitívra fordítani? Aki azt mondja, nem tudja, az nem akarja. Az ember mindenre képes. Ha akar.

Én ilyenféle reformációra vágyom. S ez velem kezdődik. Hogy én miként viselkedek a szomszéddal, a buszon a felszállóval, útközben vezetve az elém bevágóval, vagy éppen a másokat kihasználó főnökkel. Szó nélkül hagyom, vagy szólok, teszek, lépek. Te döntesz, hogy melyik úton mész tovább.
Re-formáció. Ma.

Aki a történelmi reformációról szeretne többet megtudni, annak itt egy film:
Luther

És egy könyv, ami egy utazás Luther Németországába, életének színtereire:
A papagájos ablak

Vagy éppen egy kedves ismerős által szerkesztett novelláskötet:
Ideje van az olvasásnak

2017. október 31., kedd

Őszi hétvége egy ódon kastélyban


Tóalmás, Andrássy-kastély. Sem a településről, sem az ott lévő kastélyról nem hallottam korábban. Pedig nincs messze Budapesttől, dimbes-dombos vidéken vezet ide az út.













Arany-terem és főlépcsőház

A kastély a milleniumra épült, vagyis kb. 12o éves. Ennél régebbinek gondoltam, hiszen a stílusa alapján lehetne későbarokk is. Hatalmas épület, s a körülményekhez képest elég jól átvészelte a 2o. századot. Építtetője egy vagyonos fővárosi kereskedőcsalád volt, majd az Andrássyakhoz került. A háború alatt kifosztották, majd államosították és gyereküdülőként működött. A rendszerváltás után egy amerikai missziós szervezet vásárolta meg, azóta nyári táboroka és bibliaiskolát működtetnek benne.


A kastély főépülete mellett számtalan kisebb épület található. Ezek a kiszolgáló helyiségek, vagy éppen a gyerektáboroknak szállást adó kollégium. A kapus ház is megvan, meg az eredeti víztorony az egyik domb tetején. A főépület monumentális: a pince szinten van a konyha és az irodák, efölött a földszinten a társalgó, a fő lépcsőház, az étkező, az első emeleten vannak a szobák.

Pálmaház

A fő lépcsőház a párizsi operához hasonló kialakítású, tömör fa. A szobáinkhoz ezen keresztül vezetett az út, kicsit nyikorogva. A régi berendezésből semmi nem maradt meg. A mai szobák a nagyobb termek feldarabolásából születtek és a mai kornak megfelelő, ízléses és stílusos berendezést kaptak.

 A kastély hátsó képe a tópartról

A programjainkat a földszinti Arany-teremben tartottuk. Ez eredetileg szalon lehetett, a sarokban kandalló, ajtók visznek a kinti teraszra, a boltozatos mennyezeten festett virágmotívumok domborodnak.

A kedvenc részletem a pálmaház. Ez az étkezőhöz csatlakoztatott fémvázas üveg épület a régi korok romantikáját idézi.

Víztorony az erdőben

A kert 3o hektáros (!), egy kisebb erdő ösvényekkel, utakkal. Van patak, ami egy dísztóban és egy fürdőtóban szélesedik ki. Hangulatos hidacskák ívelnek át a vizen, van fedett híd is, akár csak Amerikában!

Jó volt egy hétvégére elvarázsolt királylányként sétálni az ódon falak között, a susogó avaron. Hogyan élhettek itt a régiek? Milyen lehetett a hely a fénykorában? Milyen zenék, hangok és történések töltötték meg a falait?

Nekem folyamatosan a Downton Abbey sorozat járt a fejemben, az abban szereplő óriási angol kastély, az arisztokrata család, a személyzet. Akik a magyar kastélyhoz hasonló módon élhettek, élnek.


A hely sajátossága, hogy több filmet is forgattak itt. Például A tizedes meg a többiek c. film udvari jeleneteit itt vették fel. A film online is megnézhető.

A fedett híd az őszben

A kastélyról bővebb leírás itt található:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Andr%C3%A1ssy-kast%C3%A9ly_(T%C3%B3alm%C3%A1s)

A kastélyban működő bibliaiskola honlapja:
http://hu.eletszava.org/






Női hétvége - megint


Az elmúlt hétvégén volt az idei évi női hétvégénk, amit mi szerveztünk a gazdagréti gyülekezet tagjainak. A hosszas előkészületek ellenére a tervezettnél kevesebben jöttek el. Ám akik velünk tartottak, annál inkább feltöltekezve és megerősödve tértek haza.


 Helyszínül a Budapesthez közeli Tóalmás kastélyát választottuk. Erről majd külön is beszámolok, mert maga a kert és az épület is megér egy bejegyzést. Péntek estétől vasárnap délig voltunk együtt. Volt előadás és táncos meditáció, csoportos beszélgetés, séta.


Még egy kreatív esti alkotásra is sor került: az egyik kedves vendégünk kötni tanított minket, ráadásul kötőtű nélkül! Vagyis az óriási gombolyag szálait az ujjunkra tekerve alkottuk sállá. Elsőre ez hihetetlen, ám annyira belejöttünk, hogy magam két sálat és egy nyakéket készítettem egyetlen este alatt.



2017. október 24., kedd

A vihar színei

Engem nem szokott a rossz idő elijjeszteni a kirándulástól. Sőt, nagyon bírom a nyári viharokat, záport, szelet. Most mondjuk nem annyira nyári, inkább őszi kirándulásban volt részünk.


Mivel lógott az eső lába és hatalmas szürkés-kék fellegek közeledtek, nem mentük nagy magaslatra. A Keszthelyi-hegység egyik kilátópontjára mentünk fel Balatongyörökről. Szomszédos kilátóhoz már felkapaszkodtunk, ez egy szinttel feljebb volt.


Hihetetlen színek kísértek az úton. Vörösek, narancsok, barnák, mint kiderült a szömörce bokorja ilyen sokszínű. No meg a szél miatt kitisztult Balaton képe sem volt semmi! S majdnem megúsztuk eső nélkül, csak a lefelé vezető úton kapott el minket a zivatar.


Legközelebb egy téli kirándulás van kilátásban. Lehet csatlakozni!


2017. október 23., hétfő

Menő templomok

Méghogy menő templomok? Hát a templomok nem ódivatúak, hidegek, nyomasztóak? Lehet pozitív, szívet melengető hangulatuk is? Igen lehet! Tudom, mert Gazdagrétre járok már több, mint 1o (!) éve. S tudom, mert most az angliai kiruccanásunk is megerősített ebben.

A Kerith Church bejárata Angliában

A GLS konferenciáról az előbbi bejegyzésemben írtam. Ott inkább az általános, rendezvényszervezős, vezetői kérdésekkel foglalkoztam. Arról nem beszéltem, hogy a vezetői előadások mellett több lelkész is "színpadra" lépett és megosztotta a gondolatait hitről, mások vezetéséről, motivációról.

Az egyik lelkész Bill Hybells, ő alapította a Chicago közelében lévő Willow Creek Church-öt, ami 3o-4o alatt 25 ezres közösséggé nőtte ki magát, s vasárnaponként tízezrek gyűlnek össze a "templomban", ami egy modern sportcsarnok inkább. Innen indult el a GLS konferencia is, amit immár 4. éve Magyarországon is megszerveznek.

A magyar program helyszíne nem egy templom, hanem egy művelődési ház volt most októberben. Az előadások sem prédikációk, inkább tanítások, tapasztalt vezetők szerepvállalása volt. Az előadások között volt pedig gospel zenakarok énekeltek dicsőítő zenéket, az egész inkább hasonlított egy koncertre, mint egy szertartásra. Ez volt a cél.

Golgota Gospel a GLS Konferencián

Aztán az elmúlt hétvégén átruccantunk a szigetországba, hogy ott a London melletti Bracknell városában megnézzük, hogyan szervezik az angolok a saját GLS konferenciájukat. A Kerith Church nagyon hasonlít a mi Gazdagrétünkre: a templom épülete egy hatalmas, karazatos előadócsarnok profi hangtechnikával és színpaddal. A főépületben több kis terem is található, ahol csoportfoglalkozásokat tartanak.

Ifjúsági alkalom péntek este a Kerith-ben

Péntek este a GLS Youth tinédzsereknek szóló alkalmára néztünk be. A földszinten fotelek és szófák voltak, a levegőben popcorn illata terjengett, a színpadon pedig a kivetítő alatt fiatal "megasztáros" gyerkőcök élőben nyomták a dicsőítő énekeket. A legjobban azon lepődtünk meg, mikor egy Harry Potter karakterű, 19 éves prédikátor buzdította a többieket prédikációjában a szerepvállalásra, a saját elhívás megtalálására. Ja, egy másik interjúban a Toms Shoes alapítója nyilatkozott az elhívásáról.

A Kerith-ben az élményeink szombaton folytatódtak, akkor tartották a gyülekezet belső GLS vezetői konferenciáját. Igyekeztünk kritikusan nézni a programot, hiszen az észrevételeinket a tréningek folyamán átbeszéltük, javaslatokat tettünk a jobb szervezéshez.

Széksor és "térdeplőpárnák" egy anglikán templomban

Vasárnap jött a ráadás, egy nap szabadprogram, s mi ezen a napon Oxfordba kirándultunk. Az egyetemváros látnivalói között több templom is szerepelt. Véletlenül tévedtünk be a Church of Christ épületébe, ahol az anglikán szertartás után még kedélyesen beszélgettek diákok és tanárok, lelkészek és gyülekezeti tagok egy kávéval vagy teával a kézben.

Church of Christ Oxfordban

A valódi meglepetés azonban "véletlenül" jött az utunkba. Az egyik forgalmas utcán épp ebéd utáni kávéra vadásztunk, mikor egy szűk bejárat mellett a Hillsong Church logóját vettük észre. Kiderült, hogy a kávézó bejárata mögött egy moziterem található, s ott tart alkalmakat a Hillsong.


A Hillsong Ausztráliából indult, különös ismertetőjegye, hogy vagány, nagyvárosi fiatalok közössége. Zenekaruk rendszeresen koncertezik Magyarországon is, s hogy-hogy-nem épp ottjártunk napján adtak koncertet Budapesten! Erre akkor jöttünk rá, mikor a délutáni alkalmon külön köszöntötték a Budapesten lévő tagokat! Mi meg ott ültünk a széksorokban budapestiként!

Hillsong, igehirdetés kivetítőn

Na, aki ezek után sem hisz a hétköznapi csodákban és a hit erejében, az látogasson el a fent említett "templomok" honlapjára. Vagy jöjjön el személyesen egyik vasárnap.

Gazdagréti Református Gyülekezet

Willow Creek Church

Kerith Church

Hillsong Oxford

S egy kis zenés ízelítő:
Ez a dal szólt szombat reggel a Kerithben:
King of my Heart

Ez pedig egy Hillsong "klasszikus":
Oceans


GLS, az meg mi?

Az elmúlt fél évben egy új projekten dolgoztam. A GLS Nemzetközi Vezetői Konferencia októberi kétnapos rendezvényét készítettük elő, én az online kommunikációért feleltem.


Két hete volt a rendezvény, így most erről már múlt időben számolhatok be. A mellékelt képek mutatják, hogy milyen sokan jöttek el. 4oo résztvevő volt jelen Budapesten, a MOMKult-ban. 1o előadást néztük meg együtt, a legtöbb anyag amerikából érkezett videón, szinkronizálva, volt egy magyar előadónk is.


Sajtónyilvános megnyitót péntek délután tartottunk. A sajtó jelenlegi helyzetében nincsen elég újságíró, s aki van, s nyitott lenne egy ilyen alkalmon részt venni, az idő hiányában nem tud eljönni. Ezért ha "élő" közvetítés nem is volt, utólag néhány helyen leközölték a rendezvény beszámolóját.


A rendezvény helyszínén 4o önkéntes dolgozott, köztük többen, akik az egész év folyamán segítették a konferencia szervezőit, fordítóit, a honlap és az online jegyelővétel működését. Közülük 2 társaságában vettem részt az angliai tréningen, amiről már beszéltem. Mi már a rendezvény másnapján elkezdük az előkészületeket a következő évi rendezvényre.


Itt egy sajtóbeszámoló: http://www.parokia.hu/v/vezess-ott-ahol-vagy/

A rendezvény honlapja: www.glshungary.hu

A magyar csapat az angol GLS színpadán





2017. október 17., kedd

Oxford

Londonba repültünk, a főváros közelében fekvő Bracknell városában tréningeztünk. Viszont egy napra Oxfordba látogattunk. Megérte!



Városháza és múzeum




A "modern" könyvtár előtti csendélet

 Sóhajok hídja és planetárium

Oxford-Roxfort. A világ egyik legismertebb egyetemvárosa és a világ legkedveltebb regényének színhelye. Más, mint amit vártam, de jobb, mint amire számítottam.



Jól megfér itt egymás mellett a gótikus, a tudor-korabeli és a modern üvegpalota. Vannak macskaköves utcák régi kocsmákkal, templomokkal és van a campus, ahol a történelmi nevezetességek mellett modern előadótermek és kollégiumok épülnek.

Túl szép, hogy igaz legyen - az egyik kollégiumépület

...ez meg egy másik, Trinity College


S van régimódi diákszállás is...


Megy egy egész utca, ahol színes bérlakások közül lehet választani

Evezős szakosztály

Oxfordban az utcán érezni a tudomány, a tudás és az évszázdok alatt felhalmozott ismeretek nagyságát. Az egyetem egyik legismertebb épülete a könyvtár. Egyik "tanterme" a gótika csúcsa.

Kívülről komor...

...belül varázslatos épület.